14.9.2015.
Održana radionica “Bankarska unija EU i njen uticaj na zemlje nečlanice”
U ponedeljak, 14.09.2015. u Centralnoj banci Bosne i Hercegovine u Sarajevu održana je akademska radionica na temu „Bankarska unija EU i njen uticaj na zemlje nečlanice“. Radionicu su organizovali Fondacija UniCredit & Universities i UniCredit Bank u suradnji sa Ekonomskim fakultetom Univerziteta u Sarajevu, a s ciljem razmatranja uticaja bankarske unije na Bosnu i Hercegovinu. Na radionici se razgovaralo između ostalog i o strukturi Evropske bankarske unije, razlozima njenog formiranja, jačanju eurozone, kao i o ulozi banaka u stranom vlasništvu u bankarskoj transformaciji u Bosni i Hercegovini, i implikacijama konsolidacije u bankama Evropske unije na Bosnu i Hercegovinu.
Nakon uvodnih izlaganja gosta predavača Petera Nicholl-a, bivšeg guvernera Centralne banke BiH, a danas i savjetnika centralnih banaka zemalja u regiji, te Franca Brunija, profesora na Univerzitetu Bocconi u Milanu i predsjedavajućeg UniCredit & Universities naučnog komiteta, održana je i panel diskusija, na kojoj je pored gosta predavača učestvovao i Gordan Pehar, član Uprave i izvršni direktor za Upravljanje financijama UniCredit Bank. Panel diskusiju je moderirao dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Željko Šain.
„Izuzetno smo ponosni što smo organiziranjem ove radionice u suradnji sa Fondacijom UniCredit & Universities i Ekonomskim fakultetom Univerziteta u Sarajevu doprinijeli boljem shvatanju ove aktuelne teme. UniCredit Bank je vodeća financijska institucija u Bosni i Hercegovini, koja je posvećena razvoju društvene zajednice, stoga edukacije ove vrste smatramo svojom dužnošću. Nadamo se da ćemo i u budućnosti organizirati još sličnih radionica na kojima ćemo također omogućiti učešće eminentnih stučnjaka“, izjavio je ovim povodom Gordan Pehar, član Uprave i izvršni direktor Upravljanja financijama UniCredit Bank.
„Uticaji Evropske bankarske unije na nadzor banaka u stranom vlasništvu, koje posluju u BiH, neće biti značajni, ali bi trebali biti pozitivni. Čini se da Evropska bankarska unija neće stvoriti značajnu promjenu u načinu na koji se nadziru podružnice banaka u vlasništvu EU-a na europskoj razini. Oni će i dalje biti pod nadzorom nacionalnog supervizora zemlje u kojoj se nalazi matična banka. No, tu bi trebalo biti indirektnih koristi za BiH od pojačanog nadzora, koji će Evropska bankarska unija nametnuti matičnim bankama.
Nadležna tijela za bankarstvo u Bosni i Hercegovini trebaju osigurati da su podružnice banaka koje posluju u BiH, dobro kapitalizirane, imaju adekvatnu likvidnost i mogu raditi na samostalnoj osnovi, ukoliko se matična banka nađe u poteškoćama“, zaključio je ovom prilikom Peter Nicholl, bivši guverner Centralne banke BiH i savjetnik centralnih banaka zemalja u regiji.
Profesor Bruni je ukratko prokomentirao strukturu Evropske bankarske unije i razloge za njeno uvođenje, završivši sa nekoliko opažanja vezanih za Evropsku bankarsku uniju i trenutne ideje o tome kako ostvariti kompaktniju uniju i ojačati eurozonu.
„Jedan od razloga stvaranja bankarske unije je povezan sa stvaranjem jedinstvenog tržišta za financijske usluge i slobodan promet novca: monetarno ujedinjavanje ne može opstati bez bankarske unije. Kao i u cijelom globalnom financijskom tržištu, i u eurozoni razduživanje je ključ za povećanje otpornosti Evropske monetarne unije (EMU) i izbjegavanje buduće krize. Evropska bankarska unija mora nastaviti pomagati jačanju kapitalizacije banaka. Prava EMU zahtijeva napredak u fiskalnoj uniji i zajedničku vanjsku finansijsku politiku (uključujući zastupljenost u MMF-u), koja će osigurati homogenije i stabilnije bankarske odnose sa zemljama koje nemaju euro i sa onima koje su izvan EU“, istaknuo je Franco Bruni, profesor na Univerzitetu Bocconi u Milanu i predsjedavajući UniCredit & Universities naučnog komiteta.