Beč, 21.01.2015.
Studija o bankarskom sektoru u SIE za 2015. godinu: Razlike među pojedinim zemljama i dalje glavna karakteristika bankarskog sektora u regiji SIE
Iako je donedavno rast kreditiranja u regiji srednje i jugoistočne Europe1 bio slab, analizom kretanja po zemljama postaju uočljivi određeni ohrabrujući trendovi. Lagano ubrzanje rasta trebalo bi se nastaviti u cijeloj regiji, zahvaljujući kreditiranju sektora poduzeća, uz iznimku Rusije koja će zabilježiti znatno usporavanje. Smanjuje se prijašnja izloženost pa se vanjske obaveze zamjenjuju financiranjem na domaćem tržištu. S obzirom da su profitne marže i dalje pod pritiskom, očekuje se da će nekamatni prihodi biti važan pokretač profitabilnosti. Povrat na imovinu bankarskog sektora u srednjoj i istočnoj Europi (SIE) trebao bi ostati na razini 2014. od otprilike 1,0%. Ukupno gledajući, diferencijacija između zemalja regije SIE u smislu razvoja bankarstva i dalje će biti glavna karakteristika. Ovo su neki od glavnih zaključaka najnovije studije o bankarskom sektoru u 13 zemalja SIE koju je proveo UniCreditov odjel za strateške analize u SIE.
Regija Srednja i istočna Europa i dalje je raznolika
„Srednja i istočna Europa i dalje je raznolika regija. Ekonomija u Srednjoj i jugoistočnoj Europi tako bi trebalo porasti za 2,5% ove godine i za 2,9% naredne, dok će brojke za cijelu regiju iznositi 0,2% odnosno 2,2%, zbog gospodarskog pada u Rusiji“, navodi Gianni Franco Papa, novoizabrani direktor UniCreditove divizije za korporativno i investicijsko bankarstvo i direktor divizije SIE na odlasku. Dodaje: „Ove bi godine naročiti rast trebala ostvariti gospodarstva usmjerena na reforme, dok će države s trajnim strukturnim problemima biti u recesiji.”
U narednom se razdoblju očekuje lagano ubrzavanje rasta kreditiranja u srednjoj i jugoistočnoj Europi, uglavnom zahvaljujući kreditima sektoru poduzeća. Dok će Poljska i Češka nastaviti predvoditi oporavak kreditiranja u srednjoj Europi, Slovenija i Hrvatska mogle bi se do kraja 2015. vratiti blago pozitivnom rastu kreditiranja. Znatno usporavanje u Rusiji utjecat će na rast kreditiranja u regiji SIE u cjelini.
„Općenito gledajući, u 2015. krediti sektoru poduzeća trebali bi porasti za 12,4 posto u srednjoj i istočnoj Europi te za 3,5 posto u srednjoj i jugoistočnoj Europi. Stope rasta kredita građanima trebali bi iznositi 5,4, odnosno 3,3 posto“, izjavila je Carmelina Carluzzo, zamjenica direktora za strateške analize u SIE u UniCreditu. U regiji SIE depoziti će ove godine porasti za 9,1 posto, dok će rast u srednjoj i jugoistočnoj Europi iznositi 4,2 posto.
Novi model financiranja, profitabilnost bankarskog sektora stabilna
Sve većom zamjenom vanjskih obaveza domaćim izvorima financiranja, uglavnom depozitima i kapitalom, lokalni bankarski sektori u srednjoj i jugoistočnoj Europi kreću se prema održivijem modelu financiranja. Stoga je udio vanjskih obveza u ukupnoj imovini sve povoljniji te je u septembru/rujnu 2014. iznosio 13,5 posto. Omjer kredita i depozita poboljšan je s 98 krajem 2013. godine na 96 posto u septembru/rujnu 2014., što pokazuje da su domaći krediti više nego pokriveni domaćim depozitima. To znači da se prijašnja izloženost smanjuje te je bankarski sektor u regiji trenutno u boljoj poziciji da osigura budući rast.
S obzirom da su marže i dalje pod pritiskom, banke u regiji SIE trebat će proširiti svoje mogućnosti za poboljšanje kapaciteta za generiranje prihoda. Slično kao i u zapadnoj Europi, nekamatni će prihodi u budućnosti dobiti na važnosti. „U cjelini očekujemo da će bankarski sektor u regiji SIE zadržati profitabilnost u 2015. godini, uz povrat na imovinu usporediv s 2014. godinom, od približno 1,0 posto. Razvoj geopolitičke situacije te promjene u vanjskom okruženju predstavljaju izvor nesigurnosti za naše prognoze. Nenaplativi krediti vjerojatno će i dalje predstavljati izazov u regiji“, smatra Gianni Franco Papa.
„Niža cijena nafte je dvosjekli mač. Iako predstavlja jasno opterećenje za rusku ekonomiju, niža cijena nafte može potaknuti oporavak kupovne moći stanovništva i kompanija u Europi. Dodatni pozitivni faktori koji mogu utjecati na naše prognoze za 2015. uključuju eskpanzivnu monetarnu politiku Europske centralne banke i domaćih centralnih banaka, kao i obnovljena nastojanja da se postigne viša razina usuglašenosti financijske regulative među tržištima“, dodaje Carmelina Carluzzo.
SIE 2020.: UniCredit će dodatno ojačati svoju poziciju regionalnog lidera
Uzimajući u obzir današnje zahtjevno ekonomsko okruženje koje se brzo mijenja, UniCredit je pokrenuo posebni program CEE 2020 kojim traži nove načine generiranja rasta i stvaranja vrijednosti te razvoja poslovanja s klijentima koje će biti otporno na buduće izazove. Podržavajući strateški plan Grupe za razdoblje od 2013. do 2018. godine cilj je uspostaviti odgovarajuće strukture i procese za zdrav i održiv razvoj divizije SIE. „Naše podružnice u srednjoj i istočnoj Europi snažno pridonose profitabilnosti UniCredita, s otprilike trećinom. Namjeravamo dodatno ojačati našu vodeću poziciju u regiji SIE, zadržavajući fokus na dostupnosti klijentima i iskorištavanju prednosti naše široke geografske prisutnosti i stručnosti. Kroz protekle smo godine povećali udio na većini tržišta zahvaljujući stalnim ulaganjima dok se naši konkurenti razdužuju, a isto namjeravamo nastaviti i ubuduće“, napominje Gianni Franco Papa, direktor divizije za korporativno i investicijsko bankarstvo i direktor divizije SIE.
UniCredit trenutno ima pokazatelj redovnog osnovnog kapitala- Tier 1 (CET1) od 10,73 posto i izrazito jaku međunarodnu mrežu u približno 50 zemalja. Sveobuhvatna procjena Europske centralne banke potvrdila je snažnu kapitalnu poziciju UniCredita, koja je u negativnom scenariju stres testa rezultirala pokazateljem CET1 od 6,8 posto.
Grupa je glavni partner za podršku razvoju prekograničnog poslovanja klijenata kroz lokalne banke u 14 zemalja i model koji omogućuje neometano pružanje usluga. Posjeduje jedinstveno iscrpno znanje o raznim tržištima SIE i kroz mrežu međunarodnih centara pruža usluge za oko 23.000 korporativnih klijenata koji posluju u regiji. UniCredit je posvećen pružanju visokokvalitetnih usluga i zadržavanju vodeće pozicije Grupe u SIE, uključujući visoku razinu zadovoljstva klijenata.
[1] Srednja i istočna Europa (SIE) obuhvaća Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Hrvatsku, Češku, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku, Rusiju, Sloveniju, Srbiju, Tursku i Ukrajinu; Srednja i jugoistočna Europa (SJIE) je cijela SIE osim Rusije, Turske i Ukrajine; Srednja Europa (SE) obuhvaća Češku, Mađarsku, Slovačku, Sloveniju i Poljsku; jugoistočna Europa (JIE) obuhvaća Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Hrvatsku, Rumunjsku i Srbiju.